Wyjście na zakupy to konieczność, zakupy żywności, środków higieny czy ubrań to dzisiejsza rzeczywistość i obowiązek. Zakupy to również przekleństwo dla Twojego budżetu domowego oraz dla każdego kto próbuje zaoszczędzić co miesiąc kilka złotych. Sklepy to miejsca gdzie wydajemy pieniądze najczęściej i najwięcej, sklepy to miejsce gdzie okazujemy słabość wobec swoich emocji.
Jeżeli jesteś osobą, która za każdym razem po powrocie do domu z zakupów, stwierdza iż ponownie dała się ponieść emocjom, że wydała za dużo pieniędzy, że kupiła za dużo, że kupiła wiele niepotrzebnych rzeczy kupionych pod wpływem promocji i sloganów marketingowych, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość, wydatki na zakupach można ograniczyć.
Chcesz kupować mniej i z głową, a tym samym oszczędzać na swoich zakupach pieniądze, poznaj tych kilka prostych zasad i ratuj swój budżet.
Przygotuj listę zakupów
Mając listę zakupów unikniesz wybierania niepotrzebnych rzeczy z półek sklepowych. W ten sposób kupisz tylko istotne rzeczy i nie wydasz pieniędzy na produkty, których w danej chwili nie potrzebujesz. Na liście umieść tylko te produkty, które naprawdę potrzebujesz.
Sporządzając listę swoich zakupów, pogrupuj je np.:
- nabiał,
- pieczywo,
- warzywa,
- owoce,
- mięso,
- itd.
Pogrupowane zakupy pozwolą Tobie zaoszczędzisz na czasie i na niepotrzebnych powrotach w to samo miejsce.
Mając przygotowaną listę nie będą Cię kusiły wszelkie rodzaje promocje i okazje cenowe.
Przed każdymi zakupami przygotuj listę potrzebnych zakupów i postaraj się jej trzymać!
Przed wyjściem na zakupy zjedz posiłek
Najlepiej jest wybrać się na zakupy po posiłku. Będąc najedzonym żadne słodkie zapachy Ciebie nie skuszą.
Człowiek głodny kupuje więcej aby zaspokoić swój głód w danej chwili i kupuje drobne przekąski wydając więcej pieniędzy na zakupach niż planował.
Korzystaj z obniżek i promocji
Korzystaj z promocji, obniżek i rabatów, korzystaj z kart stałego klienta, sprawdzaj gazetki promocyjne sklepów, w których robisz zakupy i uwzględniaj produkty będące w promocji w swojej liście zakupów, oczywiście tylko jeżeli planowałeś dany zakup.
Za nim jednak skorzystasz z tych wszystkich promocji, obniżki cen, specjalnych okazji, zastanów się dobrze, czy dana rzecz jest Ci naprawdę potrzebna i czy nie wydasz niepotrzebnie pieniądze?
Często również zdarza się, że wszelkiego rodzaju okazje, to sposób wykorzystywany przez sklepy w celu wyciągnięcia od klienta pieniędzy, dlatego sprawdź cenę oraz pojemność promocyjnego produktu. Będziesz miał wtedy pewność, że to rzeczywiście okazja.
Zwracaj też uwagę na gratisy, które są bardzo często dodawane do produktów oferowanych w promocji, zastanów się czy ten gratis jest ci rzeczywiście potrzebny, bo często jest tak, że produkt z darmowym gratisem jest jednak droższy niż ten bez gratisu.
Płać gotówką
Na zakupy zabieraj tylko gotówkę, karty płatnicze i kredytowe zostaw w domu. Zabieraj ze sobą tylko tyle gotówki ile planowałeś wydać. Mając ograniczony budżet nie wydasz więcej pieniędzy.
Sprawdzaj ceny
Zawsze sprawdzaj cenę produktu, czy cena jest zgodna z informacją zawieszoną na półce, możesz to zrobić za pomocą specjalnego czytnika w sklepie lub możesz poprosić oto kasjera, aby za nim nabije kwotę sprawdził ile trzeba zapłacić za dany produkt.
Po odejściu od kasy sprawdź paragon czy cena towaru na półce zgadza się z ceną z paragonu i czy żaden z produktów nie został skasowany kilka razy, jeżeli okaże się, że twój rachunek jest zawyżony, to udaj się z nim do punktu obsługi klienta i nie wahaj się upomnieć o swoje pieniądze.
Zwracaj uwagę na datę ważności produktu
Jeżeli kupujesz produkty spożywcze sprawdzaj datę ważności produktu, nie przemyślane i za duże zakupy oraz zbyt krótkie terminy przydatności do spożycia powodują, że duża część jedzenia jest marnowana i wyrzucana, co zmusza Cię do ponownej wyprawy na zakupy i kolejny wydatek.
Tanie zakupy w skrócie
Rób zakupy z wcześniej przygotowaną listą, na zakupy nie chodź na głodnego, sprawdzaj paragony kasowe, zakupy rób w pojedynkę, kupuj tyle ile potrzebujesz szczególnie jeśli chodzi o produkty spożywcze i łatwo psujące się, korzystaj z promocji i rabatów (ale prawdziwych okazji i zniżek) oraz kart stałego klienta, płać gotówką, sezonowe towary kupuj po sezonie, staraj się robić zakupu jak najrzadziej i pamiętaj tańsze towary znajdziesz w sklepach wielkopowierzchniowych, kupuj hurtowo szczególnie towary z długim terminem ważności.
[…] danego produktu nie masz na liście zakupów, skup się tylko na tym co masz na liście, a na pewno nie wydasz więcej pieniędzy niż było to […]