Inwestowanie pierwsze kroki

inwestowaniePieniądze, pragniemy ich coraz to więcej i więcej. Pomagają one nam realizować nasze marzenia i pragnienia oraz chociaż same w sobie szczęścia nie dają ale posiadanie ich w dużej ilości powoduje, że jesteśmy szczęśliwsi. Jest wiele sposobów aby mieć więcej, ale najskuteczniejszym sposobem na posiadanie więcej pieniędzy jest inwestowanie, ale inteligentne inwestowanie.

Czym jest inwestowanie?

Inwestowanie to sposób na pomnażanie naszych ciężko zarobionych pieniędzy, to metody dzięki, którym to nasze pieniądze pracują dla nas, a nie my pracujemy dla pieniędzy. Inwestowanie to lokowanie środków pieniężnych w różnego rodzaje inwestycje, to kolejny sposób zarabiania pieniędzy.

Cel inwestowania

Inwestowanie ma na celu osiągnięcie zysku, to działania mające na celu podniesienie wartości naszych aktywów, czyli zarabianie większej ilości pieniędzy.

W co inwestować?

Istnieje wiele możliwości inwestowania zarabiania na inwestowaniu. Na rynku możemy istnieje wiele instrumentów finansowych, a także innych sposób na pomnażanie naszych pieniędzy. Inwestowanie można podzielić na krótko i długoterminowe.

Sposobów inwestowania jest bardzo dużo i tylko od Ciebie zależy, którą metodę oraz w co będziesz inwestować pieniądze, poniżej przedstawiam tylko kilka rodzajów inwestycji tych najbardziej znanych i popularnych:

 • obligacje,
 • lokaty,
 • akcje,
 • fundusze inwestycyjne,
 • nieruchomości,
 • waluty,
 • biznes,
 • własna edukacja finansowa.

Każdy sposób pomnażanie pieniędzy przesz inwestowanie ma swoje wady i zalety. Jedne instrumenty finansowe przeznaczone są dla początkujących inwestorów, inne zaś dla tych co już poznali zasady skutecznego pomnażania swoich dochodów.

Część z nich wymaga dużego zastrzyku gotówki, zaś inne wymagają od Ciebie zaangażowania dużo Twojego cennego czasu. Niektóre z inwestycje są bardziej ryzykowna niż pozostałe, jedne działają tylko w krótkim terminie, a inne mają sens tylko i wyłącznie długoterminowo. No i oczywiście na jednych inwestycjach możemy zarobić więcej niż na innych, czyli stopa zwrotu z danej inwestycji jest zależna od jej rodzaju.

Jak inwestować?

Inwestowanie nie jest proste, aby zostać dobrym inwestorem i zarabiać na inwestowaniu musisz wiedzieć co robisz i jakie cele chcesz osiągnąć. Wymaga to sporo czasu włożonego w różne analizy oraz podstawowej wiedzy na temat mechanizmów kierujących ekonomią i gospodarką.
By skutecznie zarabiać na własnych inwestycjach należy pogłębiać i rozwijać swoją wiedzę finansową oraz wykorzystywać sprawdzone narzędzia oraz dostępne informacje.

Sposób inwestowania będzie zależał od tego jaki inwestorem jesteś i jakie ryzyko jesteś w stanie ponieść, co wiąże się z stopą zwrotu z inwestycji (ilością zarobionych pieniędzy).

Bardzo ważną rzeczą jest, aby przed rozpoczęciem danej inwestycji dowiedzieć się jak najwięcej o planowanej inwestycji. Musisz się dowiedzieć ile można zarobić na danej inwestycji, ale również jakie możesz ponieść straty. Każda inwestycja to ryzyko, ale dokonując szczegółowej analizy planowanej inwestycji można ograniczyć do minimum.

Rodzaje inwestorów

Na rynku inwestycji można wyróżnić dwie podstawowe grupy inwestorów:

 1. Inwestorzy indywidualni – czyli takie osoby jak Ty i ja, które starają się pomnażać swoje oszczędność poprzez inwestycje.
 2. Inwestorzy instytucjonalni – czyli banki korporacyjne, banki inwestycyjne, fundusze zbiorowego inwestowania, fundusze ubezpieczeniowe i emerytalne, fundusze typu venture capital, przedsiębiorstwa, skarb państwa, domy maklerskie.

Dodatkowo inwestorów można podzielić na trzy typy:

 • inwestorów konserwatywnych, czyli takich którzy inwestują w instrumenty finansowe o małym ryzyku, ale względnie pewnym dochodzie (np. lokaty, obligacje),
 • inwestorów umiarkowanym, czyli wykorzystujący różne produkty finansowe nie tylko bezpieczne, ale również takie z umiarkowanym ryzykiem i co jest równoznaczne z chęcią uzyskania większych dochodów z inwestycji,
 • inwestorów agresywnych, korzystający z różnych produktów finansowych, ale nie tylko(np. nieruchomości), inwestuje w fundusze agresywne, inwestuje na rynku forex, korzysta z usług biura maklerskiego, zna dobrze produkty i rynek finansowy na którym inwestuje, jest gotowy do ponoszenia wyższego ryzyka w celu uzyskania ponadprzeciętnych zysków.

Dlaczego powinno się inwestować?

Inwestowanie, tak samo jak oszczędzanie daje możliwość finansowego zabezpieczenia rodziny na trudne czasy. Dobre i przemyślne inwestycje to sposób na zarabianie dodatkowych pieniędzy., to dochód pasywny. Inwestowanie to wolność, to więcej pieniędzy, to realizacja swoich marzeń. Inwestowanie to szansa na godną emeryturę, uniezależnienie się od państwa i decyzji polityków, to uwolnienie się od systemu jakim jest nasz polski ZUS.

Podsumowanie

Pamiętaj, sposób inwestowania zależy tylko od Ciebie i za nim podejmiesz ten krok, zastanów się jak wielkie ryzyko chcesz ponieść i ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na inwestycję oraz poznaj narzędzia pomocne w inwestowaniu pieniędzy. Inwestuj, ale tylko mądrze.

Polecamy
Opiekun inwestora – skuteczne inwestowanie na rynku funduszy.
Strefa inwestorów– praktycznie o inwestowaniu.

Share This Post

2 komentarze to “Inwestowanie pierwsze kroki”

 1. Oliwia pisze:

  Osobiście polecam zacząć inwestować od funduszy inwestycyjnych. Oferują one bardzo zróżnicowany stopień ryzyka, przez co każdy może wybrać to, które najbardziej odpowiada ich możliwością. Co więcej, zarządzają nimi profesjonalni doradcy finansowi, co dla początkujących inwestorów będzie na pewno ogromnym ułatwieniem. Różnorodność funduszy daje także możliwość ogromnej dywersyfikacji portfela, co także istotnie zmniejsza ryzyko przez co jest to bardzo efektywna forma inwestycji.

  • efinansowo.pl pisze:

   Fundusze jednak nie gwarantują 100% bezpieczeństwa jak to ma się w przypadku lokat czy kont oszczędnościowych. I raczej są przeznaczone raczej dla osób, które już trochę poznały rynek inwestycyjny oraz dla większego zysku są wstanie zaryzykować możliwość poniesienia straty.

Leave a Reply

© 2024 eFinansowo.pl. All rights reserved. ·
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie