Najważniejsza zasada finansów osobistych

pieniądzeJaka jest najważniejsza zasada finansów osobistych? Jaki ma wpływ na moje finanse i mój budżet? Dlaczego jest tak ważna i dlaczego muszę ją stosować aby stać się człowiekiem wolnym i niezależnym finansowo?

Po raz pierwszy zasada ta pojawiła się w książce „Najbogatszy człowiek w Babilonie” autorstwa George’a Clasona (e-booka można pobrać za darmo z tej strony).

Najważniejsza zasada finansów osobistych, to zasada:

„Zapłać najpierw sobie”

Jak to mam sobie płacić, ale o co chodzi? Przecież po to pracuje aby to inni mi płacili!

Dobrze, zacznijmy od początku. Przyjrzyj się swojej pensji i co się z nią dzieje kiedy wpłynie na Twoje konto. Musisz zapłacić czynsz, ratę za mieszkanie, rachunki za prąd i wodę, telefon, internet, ubezpieczenie, a i to pewnie nie koniec opłat i Twój budżet będzie jeszcze bardziej „ograbiony”. A przecież są jeszcze wydatki na potrzeby dnia codziennego, jak żywność czy ubrania, nie wspominając o niemiłych niespodziankach jak choroba czy jakiś nieszczęśliwy wypadek.

I co Ci pozostaje? Nic, albo prawie nic, nie masz jak i z czego zaoszczędzić!

Czy można na to coś poradzić? Tak, można. Wystarczy wprowadzić w życie zasadę „Zapłać najpierw sobie”!

„Zapłać najpierw sobie” to reguła zarządzania domowymi finansami. Według niej, gdy tylko otrzymasz pensję, to w pierwszej kolejności odkładasz określony procent lub kwotę z tych pieniędzy na oszczędności, a następnie dopiero opłacasz swoje rachunki i raty, proste prawda!

Na początku może być Ci bardzo trudno zrobić, przecież jest tyle opłat i rachunków do zapłacenia co miesiąc, jak się zmotywować aby co miesiąc odkładać pieniądze po otrzymaniu pensji?

Twoją motywacją powinna być satysfakcja z rosnących oszczędności każdego miesiąca oraz fakt, że stajesz osobą niezależną finansowo.

Jak łatwo wprowadzić zasadę „Zapłać najpierw sobie” do swojego budżetu domowego:

  1. Pierwszym krokiem jaki powinno się zrobić to założenia oddzielnego konta na oszczędności, oczywiście konta oszczędnościowego, na które będzie co miesiąc wpływały nasze oszczędności.
  2. Drugi krok to realizacja przelewu w określonej kwocie za każdym razem jak tylko otrzymasz pensję co miesiąc lub prościej, utworzenie tzw. „zlecenia stałego”, przelewu z Twojego konta, na które otrzymujesz pensję na wcześniej założony rachunek oszczędnościowy. Lepiej utworzyć „zlecenie stałe, gdyż nie będzie potrzeby pamiętania o zrobieniu przelewu, a także oszczędzisz nasz czas (a jak się to mówi „czas to pieniądz”) oraz najważniejsze unikniesz pokusy niezrealizowania tego przelewu.

Jaką kwotę powinno się odkładać co miesiąc?

Zaleca się odkładanie 10 proc. dochodów, ale jeżeli nie jesteś w stanie odkładać takich kwot, zacznij od 1, 2, 5 proc. lub 10, 20, 50 złotych, ważne abyś coś odkładał i konsekwentnie zwiększaj tą kwotę. Dzięki temu wprowadzenie zasady „Zapłać najpierw sobie” oraz rozpoczęcie oszczędzania nie będzie tak bolesne.

Zasadę „Zapłać najpierw sobie” nie musisz stosować tylko do pensji można, a nawet powinno się stosować do każdego dochodu jaki otrzymujesz, co tylko zwiększy Twoje oszczędności.

Większość osób nie stosuje zasady „Zapłać najpierw sobie” i wydaje swoje zarobione pieniądze w kolejności: życie, przyjemności, oszczędności. Wprowadzenie zasady „Zapłać najpierw sobie” dyscyplinuje Ciebie i pozwoli aby Twoje oszczędności rosły, a powiększające się oszczędności dadzą Ci motywację, pewność siebie, poczucie wolności i bezpieczeństwa o przyszłość Twoją i osób od Ciebie zależnych, czyli Twojej rodziny.

Share This Post

2 komentarze to “Najważniejsza zasada finansów osobistych”

  1. Wojtek pisze:

    Najpierw płać sobie to świetna technika wspomagajaca oszczędzanie, którą sam stosuję od lat i proponuje ją również wszytskim czytelnikom mojego bloga. Sprawdza się ona tym bardziej gdyż możną ją połączyc z automatycznymi stałymi zleceniami w banku, dzięki czemu nasze pieniądze odkładają się bez naszej wiedzy i zaangazowania.

  2. Anatol pisze:

    Dodatkowo warto zadbać, żeby inflacja stylu życia zbytnio nie rosła.
    W przypadku wzrostu wynagrodzenia, warto również odpowiednio zwiększać odkładane kwoty.

Leave a Reply

© 2024 eFinansowo.pl. All rights reserved. ·
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie