Czym są finanse osobiste?

Finanse osobiste to dwa słowa, które coraz to częściej padają w radiu, w telewizji, w gazetach, jak również w internecie, czy też w rozmowach ze znajomymi, szczególnie w czasach kryzysu. Więc właściwie czym są te finanse osobiste i dlaczego mają taki duży wpływ na nasze życie.

Finanse osobiste to pieniące, które otrzymujesz za swoją pracę, to Twoje rachunki, które płacisz co miesiąc za prąd, gaz, wodę, za mieszkanie, to codzienne zakupy, bez których nie możesz się obejść, czyli jedzenie i ubrania, to drobne przyjemności jak kino czy teatr, to również Twoje oszczędności i inwestycje. Czyli w skrócie finanse osobiste (finanse prywatne, finanse gospodarstwa domowego) to nic innego jak nasze pieniądze, które zarabiamy i wydajemy oraz sposób w jaki nimi zarządzamy.

Prawidłowe zarządzanie swoimi finansami to umiejętność dzięki, której będziesz w stanie zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo finansowe. Dobrze rozpisany system wpływów i wydatków oraz inwestycji pozwoli na poprawne kontrolowanie Twoich pieniędzy, wpłynie na Twój spokój ducha oraz pozwoli Ci na zdobycie upragnionej wolności finansowej.

Aby skutecznie zarządzać swoim budżetem domowym musisz poznać 5 podstawowych zasad panowania nad finansami osobistymi, a następnie skutecznie je realizować.

Zasada 1. Poznaj swoje przychody i wydatki.

Zostanie specjalistą w jakiejkolwiek dziedzinie rozpoczyna się od jej poznania, tak samo ma się to w przypadku finansów osobistych, aby nimi skutecznie zarządzać musisz dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Musisz wiedzieć jakie osiągasz dochody oraz jakie masz wydatki w ciągu jednego miesiąca.

Brak zestawień naszych przychodów i wydatków może powodować, że będziesz miał, a w większości przypadków masz niedobór pieniędzy w swoim portfelu co zwiększa poczucie Twojej niepewności o jutro, doprowadza Cię do stresu, zapadasz na zdrowiu.

Tworzenie miesięcznych zestawień finansowych swoich wpływów i wydatków będzie historią Twoich przepływów pieniężnych co ułatwi Ci zrozumienie, analizę i poprawę Twoich finansów osobistych.

Podstawą do przygotowania swojego zestawienia finansowego jest ewidencja wszystkich Twoich przychodów i wydatków. Możesz do tego wykorzystać długopis i kartkę papieru, arkusz kalkulacyjny lub zaawansowany program do zarządzania finansami domowymi.

Szczegółowe przygotowanie swojego zestawienia pokaże CI jak bardzo jesteśmy nieświadomi swoich wydatków i zobowiązań, jak dużo wydajesz w porównaniu z swoimi zarobkami i gdzie uciekają ciężko zarabione pieniądze.

Najprostsze zestawienie powinno składać się z 3 elementów, pierwszy to zestawienie Twoich przychodów (zarobków), drugi to zestawienie Twoich wydatków (kosztów), a trzeci to różnica między sumą tych dwóch zestawień.

Na Twoje przychody miedzy innymi składają się:
• Wynagrodzenia z pracy na etacie, z umów o dzieło i zlecenie,
• Oprocentowanie lokat i z kont oszczędnościowych.
• Wynajem lokali.
• Sprzedaż zbędnych rzeczy na aukcjach.
• Cashback, czyli zwrot za transakcje kartą płatniczą.

Na Twoje wydatki składają się:
• Opłaty za mieszkanie, czyli czynsz, rachunki za prąd, wodę, gaz, ogrzewanie, wywóz śmieci i nieczystości.
• Opłata za wynajem mieszkania.
• Raty, za kredyt mieszkaniowy, konsumpcyjny, raty za sprzęt AGD.
• Opłaty za telewizję kablową i satelitarną, za internet i telefon.
• Ubezpieczenia indywidualne (na życie) i majątkowe (mieszkanie, samochód).
• Opłaty za konto bankowe oraz karty debetowe i kredytowe.
• Codzienne zakupy jedzenia.
• Zakup ubrań i środków higieny.
• Relaks, czyli kino, teatr, muzeum, siłownia, SPA, basen, książki, itp.
• Paliwo i bilety na komunikację miejską.
• Edukacja osobista i dzieci.
• Zdrowie.
• Oraz inne wydatki, zdarzające się sporadycznie (remont, awaria, itp.).

Jak widzisz przygotowanie takie zestawienia finansowego nie jest trudne, a dzięki regularnej ewidencji wszystkich przychodów i wydatków będziesz w stanie zrozumieć i naprawić lub ulepszyć Twój budżet domowy.

Zasada 2. Planuj swój budżet.

Dzięki bieżącemu prowadzenia ewidencji swoich wpływów i zobowiązań popełniłeś pierwszy krok do poznania jak będą kształtować się Twoje finanse w następnych miesiącach, co pozwoli Ci planować wydatki oraz zwiększy poczucie pewności o jutro i spokój na co dzień.

Dzięki, prowadzeniu ewidencji oraz przygotowaniu planu wydatków będziesz w stanie się dowiedzieć:
• Ile naprawdę zarabiasz?
• Jakie masz comiesięczne koszty stałe?
• Co pochłania najwięcej Twoich pieniędzy?
• Jakie masz koszty nieplanowane?
• Ile mógłbyś oszczędzać?
• Ile mógłbyś inwestować co miesiąc?

Zasada 3. Kontroluj swój budżet.

Kontrolując swój budżet zyskujesz pełną świadomość swoich finansów, nabierasz nawyków dzięki, którym będziesz w stanie lepiej zarządzać swoimi finansami. Kontrola wydatków dzięki ewidencji oraz przygotowanemu wcześniej planowi jest duża łatwiejsza niż w przypadku jego braku.

Jeżeli chcesz aby Twoje domowe finanse nagle się nie załamały, to kontrola wydatków jest zaraz po ewidencji przychodów i kosztów najważniejszą zasadą, którą musisz się kierować przy zarządzaniu swoimi finansami osobistymi.

Bez ewidencji i kontroli wydatków nie będziesz w stanie zapanować nad swoim budżetem i będzie to krok do utracenia płynności finansowej, czyli wpadniesz w kłopoty, z których może być Ci bardzo trudno się wydostać.

Zasada 4. Oszczędzaj.

Gdy znasz już swoje przychody i koszty, to posiadasz już wszystkie dane potrzebne do wyliczenia kwoty, jaką będziesz mógł zaoszczędzać. Jeżeli po analizie swoich przychodów i kosztów widzisz, że twoje zarobki są wyższe niż wydatki to już wiesz już kwoty jakie możesz co miesiąc odkładać. Jeśli jednak jest odwrotnie i Twoje koszty są większe niż przychody to doskonały czas aby się zastanowić nad zmniejszeniem swoich wydatków, a w przypadku gdy nie będzie to możliwe to musisz pomyśleć nad zwiększenie przychodów.

Pamiętaj, mając oszczędności będzie Ci łatwiej w trudnych sytuacjach, jak na przykład „utrata pracy”, a więc oszczędzaj nawet jeżeli są to małe kwoty 10 czy 20 złotych. Z czasem w raz z rozwojem Twojej świadomości finansowej kwoty będą się zwiększały, a oszczędności rosły wspomagane „procentem składanym”.

Mając zabezpieczenie finansowe jesteś w stanie pomyśleć nad kolejnym krokiem w zarządzeniu swoimi finansami, czyli inwestowaniem.

Zasada 5. Inwestuj.

Prowadząc ewidencję swoich przychodów i wydatków poznałeś strukturę swojego budżetu, wiesz gdzie i ile możesz oszczędzić, ale czy samo oszczędzanie sprawi, że staniesz się niezależny finansowo? Nie, oszczędzanie to krok, który Ci pozwoli rozpoczęcie podróży do celu, którym jest zdobycie wolności finansowej.

Inwestowanie to główna droga do zwiększenia swoich przychodów, ale tylko umiejętne inwestowanie, czyli z pełną świadomością tego co i jak inwestujesz. Tylko rozsądnie inwestując jesteś w stanie powiększyć swój majątek netto, który będzie zwiększał Twoje dochody.

Podsumowanie

Podstawowym celem przygotowania zestawienia finansowego naszego budżetu jest odpowiedź na pytanie „czy wystarczy mi pieniędzy aby zaspokoić potrzeby moje i mojej rodziny?”, dodatkowo dobrze przygotowany bilans naszych wydatków będzie dobrym punktem do opracowania planu zmniejszenia wydatków i/lub zwiększenia dochodów.

Share This Post

Leave a Reply

© 2024 eFinansowo.pl. All rights reserved. ·
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie