Oszczędne porady: Jak oszczędzać wodę w domu?

Rachunki za wodę i ścieki to stała pozycja w budżecie domowym. Bardzo często się zdarza, że dzięki temu, iż woda jest łatwo dostępna to jest przez to marnowana i to bardzo dużych ilościach, co ma wpływ nie tylko na wysokość naszych rachunków, ale również na zanieczyszczenie otaczającego nas środowiska.


Warto więc wiedzieć gdzie i jak woda się marnuję oraz co zrobić aby ją oszczędzać. W dużej części gospodarstw domowych można oszczędzić nawet około 1/3 wydatków na wodę.

Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące oszczędzania wody w domu, bez wydawania na to dużych pieniędzy:

Oszczędzenie wody w łazience

Łazienka jest w domu miejscem gdzie zużywa się najwięcej wody, jest to również miejsce gdzie wody najwięcej się marnuje. Co oznacza, że jest to miejsce gdzie zmniejszenie ilości zużywanej wody może przynieść największe oszczędności w rachunkach za wodę.

Napraw wszystkie kapiące krany i zawory. Przez kapiący pojedynczy kran lub zawór możesz marnować od 10 do 20 litrów wody dziennie, a wystarczy wymienić tylko uszczelki, których koszt jest naprawdę niewielki.

Zakręć kran podczas mycia zębów. Wystarczy wykorzystać kubek, w który na co dzień trzymasz swoją szczoteczkę do zębów, aby zaoszczędzić kilka litrów wody przy każdym myciu zębów. Napełnij  kubek wodą i po skończonym szczotkowaniu zębów wypłucz usta wodą z kubeczka.

Zakręć kran podczas golenia. Tak jak w przypadku mycia zębów, przy goleniu nie potrzeby płukania maszynki pod bieżącym strumieniem wody, wystarczy zamknąć umywalkę oraz nalać do niej wody i w niej płukać maszynkę.

Zakręć kran podczas mycia rąk. Czy na pewno w czasie namydlania i szorowania rąk woda musi być odkręcona? Raczej nie.

Oszczędzaj mydło. Im mniej użyjesz mydła do namydlenia rąk, tym mniej wody będzie potrzebne do spłukania mydła z rąk.

Nie napełniaj wanny do pełna podczas kąpieli. Zależnie od rozmiaru wanny w czasie kąpieli w pełnej wannie możesz zużyć do 150 do 200 litrów wody, więc wystarczy zmniejszyć napełnienie wanny w czasie kąpieli o 1/3 aby zaoszczędzić do kilkudziesięciu litrów wody przy każdej kąpieli.

Bierz prysznic zamiast kąpieli. W czasie 10 minutowego prysznica zużywa się ponad 100 litrów wody, możesz w ten sposób zmniejszyć zużycie wody nawet o 50 %.

Bierz krótsze prysznice. Wystarczy skrócić długość prysznica o 2-3 minuty, aby zmniejszyć zużycie wody o 20-30 litrów.

Zakręć wodę gdy się namydlasz w takcie korzystania z prysznica. Tak jak przy myciu rąk, zmniejszysz to zużycie wody.

Zmniejsz temperaturę wody w takcie korzystania z prysznica. Zmniejszenie temperatury wody o 0,5-1 stopień C nie zmniejszy mocno komfortu w trakcie korzystania z prysznica, a zmniejszy zużycie ciepłej wody.

Ogranicz strumień wody w takcie korzystania z prysznica.  Nawet niewiele zmniejszając strumień wody, zmniejszysz zużycie wody o kilkanaście litrów przy każdym prysznicu.

Napraw przecieki w toalecie. Przecieki w toalecie to duże marnotrawstwo wody, warto szybko usunąć nieszczelność, większość części jest tania i ława do wymiany.

Nie traktuj toalety jak popielniczki lub kosza. Każdorazowe spłukanie wody po wrzuceniu peta czy papierka do toalety to kilka litrów zmarnowanej wody.

Wyreguluj poziom wody w spłuczce. Ze względu, że toaleta jest urządzeniem, które w łazience używamy najczęściej warto zadbać, aby zbiornik spłuczki nie zapełniał się zbyt dużą ilością wody.

Rób pranie tylko gdy pralka ma pełne obciążenie. W czasie jednego prania pralka zużywa kilkadziesiąt litrów wody, więc warto robić pranie jak najrzadziej, rzadziej piorąc oszczędzasz również energię elektryczną.

Oszczędzanie wody w kuchni

Kuchnia jest drugim miejscem po łazience gdzie zużycie wody jest największe, więc jest również miejscem gdzie możesz uzyskać duże oszczędności wody.

Napraw wszystkie kapiące krany i zawory. Taj jak w łazience, niewielkim kosztem można oszczędzić pieniądze.

Zainstaluj perlator na końcówce kranu. Perlator to proste i tanie urządzenie napowietrzające wodę, a potrafiące zmniejszyć zużycie wody o 30%-50% przy każdym odkręceniu wody.

Myj owoce i warzywa w misce. Zamiast myć owoce i warzywa pod strumieniem bieżącej wody, napełnij miskę wodę i w niej umyj owoce i warzywa, dodatkowo taką wodę będzie można użyć do polewane roślin w domu.

Rozmrażaj mrożonki w lodówce. Zamiast rozmrażania mrożonek pod strumieniem bieżącej wody, wyjmij mrożonkę z zamrażalnika i zostaw w lodówce na noc, a mrożonka będzie rozmrożona następnego dnia.

Nie myj naczyń pod bieżącą wodą. Lepiej napełnić jedną komorą zlewozmywaka wodą z płynem, oszczędzisz wodę i namoczone naczynia łatwiej będzie umyć. To samo tyczy się spłukiwania naczyń, taniej jest napełnić drugą komorę zlewozmywaka czystą, gorącą wodą, niż spłukiwać naczynia pod bieżącym strumieniem wody.

Używaj mniej płynu do mycia naczyń. Mniejsza ilość płynu, to mniejsza ilość wody potrzebnej do spłukiwania naczyń.

Myj naczynia w zmywarce. Zmywarki posiadają zużycie wody poniżej 10 litrów, umycie takiej samej ilości naczyń ręcznie spowoduje dużo większe zużycie wody.

Uruchamiaj zmywarkę tylko gdy jest wypełniona naczyniami w całości. Im rzadziej będziesz używać zmywarki tym mniejsze będzie zużycie wody i prądu.

Na zakończenie

Jak widzisz wykonując kilka prostych czynności możesz oszczędzić setki litrów wody miesięcznie, a tysiące rocznie, co się przełoży na oszczędności w Twoim portfelu i to bez wydawania dużych pieniędzy na zakup nowego sprzętu gospodarstwa domowego. Oczywiście wymiana starego sprzętu na nowy przyniesie kolejne zmniejszenie zużywanej wody.

Pamiętaj, oszczędzając wodę w domu nie dość, że chronisz swoje finanse przed zbędnymi wydatkami to dodatkowo chronisz środowisko, zmniejszając zanieczyszczenie zbiorników wodnych oraz zmniejszasz zużycie wody, czystej wody, o którą jest coraz trudniej nawet w takim kraju jakim jest Polska.

Share This Post

2 komentarze to “Oszczędne porady: Jak oszczędzać wodę w domu?”

  1. Miki76 pisze:

    Oszczędzanie w domu warto prowadzić na wszystkich płaszczyznach. Skoro woda to drugi w kolejności powinien być prąd. W przypadku opłat za energię warto zainteresować się grupowymi zakupami prądu, które są już dostępne dla gospodarstw domowych.

  2. […] więcej ludzi jest świadoma konieczności oszczędzania wody, zarówno jeśli chodzi o ochronę środowiska, ale również jeśli chodzi o nasze portfele. W […]

Leave a Reply

© 2024 eFinansowo.pl. All rights reserved. ·
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie