Oszczędne porady: Jak oszczędzać pieniądze na ogrzewaniu?

Zima, to pora roku, która wyciąga z naszego portfela sporą ilość pieniędzy, przyczyn jest wiele ale głównym winowajcą są rachunki za ogrzewanie naszego domu czy też mieszkania.


W przeciwieństwie do takich wydatków mieszkaniowych jak kredyt czy czynsz,  na które mamy niewielki wpływ, to na opłaty za ogrzewanie możemy mieć pod kontrolą, przynajmniej do pewnego stopnia.

Sezon grzewczy rozpoczyna się jeszcze przed rozpoczęciem samej zimy i może trwać nawet kilka miesięcy wszystko zależy od temperatur jakie panują na zewnątrz w tym okresie.

Opłaty za ogrzewanie mogą się zaczynać od 100,00 zł miesięczne przy niewielkiej kawalerce, a kończyć powyżej 1000,00 zł przy ogrzewaniu domu jednorodzinnego. Jak pomnożysz to przez ilość miesięcy okresu grzewczego zrobi się spory wydatek.

Jednak nic straconego zastosowanie kilku prostych zasad może zmniejszyć wydatki na ogrzewanie od kilku do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu procent co może przynieść oszczędności nawet do kilkuset złotych miesięcznie.

Porady jak oszczędzać pieniądze na ogrzewaniu można podzielić na dwie kategorie na takie, które trzeba wykonać jeszcze przed sezonem i takie, które trzeba wprowadzić w życie gdy już zaczyna się ogrzewanie domu.

Przygotuj się na zimę

Nim zaczniesz grzać w mieszkaniu lub domu możesz wykonać pewne czynności, które spowodują, że w przyszłości zmniejszą się Twoje straty ciepła, a tym samym wydasz mniej pieniędzy gdy już zaczniesz grzać w domu.

Całkiem sporo ciepła ucieka przez stare i nieszczelne okna oraz drzwi. Wymień okna i drzwi na nowe, a na pewno zmniejszy to Twoje rachunki za ogrzewanie. Jednak wymiana okien i drzwi na nowe wiąże się to z wydatkami, czasami nawet bardzo dużymi, które zwrócą się dopiera po kilku latach po wymianie. Co można zrobić w takiej sytuacji gdy nie stać Ciebie na wymianę okien i drzwi, rób to etapami, na przykład wymieniaj jedno okno rocznie, a zacznij od pomieszczenia w którym przebywasz najwięcej i najczęściej. Gdy jesteś w sytuacji, że nie możesz sobie pozwolić na wymianę okien i drzwi, uszczelnij okna i drzwi we własnym zakresie. Możesz użyć do tego użyć specjalnych uszczelek do uszczelnia okien i drzwi lub użyć sylikonu.

Kolejnym miejscem gdzie straty ciepła są duże to pomieszczenia takie jak strych i piwnica. Źle zaizolowany dach i piwnica to miejsca gdzie zimno dostaje się do budynku i obniża temperaturę w środku co wymusza na systemie grzewczym zwiększoną pracę co równa się większe koszty ogrzewania. Izolacja strychu i piwnicy wiąże się z  dużymi kosztami, jednak tych kosztów nie da się uniknąć, ale jest to operacja, która zwróci się w przyszłości.

Wentylacją również ucieka bardzo dużo ciepła. Zaizoluj również wszystkie kratki wentylacyjne, które znajdują się na strychu i w piwnicy, ale również te w pomieszczeniach, który nie używasz na co dzień. Jednak pamiętaj kratki wentylacyjne są wymagane w pomieszczeniach gdzie znajdują się piece i piecyki, czyli kuchnie, łazienki i kotłownie, w tych pomieszczeniach dla Twojego bezpieczeństwa musi być przepływ powietrza nawet gdy wiąże się ze stratą ciepła, od tego zależy Twoje zdrowie, a również życie.

Zamontuj ekrany izolacyjne za kaloryferami, montaż takich ekranów spowoduję, że ciepło będzie odbijać się od ściany i przyśpieszy ogrzewanie pomieszczenia.

Zamontuj podzielniki ciepła (termostaty) na grzejnikach, których zadaniem jest rejestrowanie ciepła i dostrojeniem temperatury grzejnika do temperatury w pomieszczeniu, czyli w uproszczeniu ustala czy grzejnik ma w danej chwili grzać i z jaką mocą.

Zamontuj programowalne termostaty dzięki nim będzie Ci łatwiej ustawić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach oraz ustawić w jakich godzinach ogrzewanie ma się zmniejszać gdy na przykład nie ma Ciebie w domu i będzie się to odbywało automatycznie bez Twojego udziału.

Zainstaluj kominek, ogrzewanie kominkowe jest zarówno estetyczne jak i ekonomiczne, szczególnie jeżeli w danej chwili nie masz potrzeby ogrzewać całego domu, a tylko pomieszczenie, w którym ten kominek się znajduje.

Oszczędzaj ogrzewanie

Gdy przyjdą pierwsze zmiany pogody i zimno, zaczniesz ogrzewać swój dom, ale gdy będziesz to robić nieodpowiednio Twoje rachunki za ogrzewanie będą bardzo wysokie. Jednak zastosowanie poniższych kilkunastu porad sprawi, że Twoje opłaty za ogrzewanie będą dużo niższe.

Nie zastawiaj grzejników żadnymi meblami czy przeszkodami, a ciepło będzie swobodnie rozchodzić się po pomieszczeniu.

Ogrzewaj tylko te pomieszczenia, z których korzystasz , pokój dzienny, pokoje dzieci, a w takich pomieszczenia jak strych, piwnica, garaż jeżeli nawet znajdują się grzejniki to ich nie włączaj.

Ustaw termostaty tak, aby temperatura w pomieszczeniach nie przekraczała 20 stopni  Celsjusza, gdyż jest to temperatura optymalna dla człowieka. Obniżenie temperatury nawet o 1 stopień może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 10%.

W pomieszczeniach, z których korzystasz sporadycznie, kuchnia, sypialnia ogranicz temperaturę jeszcze bardziej, kuchnie sama się ogrzeją w czasie przygotowywania posiłków, a zdecydowanie lepiej się śpi w pomieszczeniach, które nie są przegrzane, więc na noc możesz jeszcze dodatkowo przykręcić temperaturę w sypialni.

Zakręć grzejniki gdy wietrzysz pomieszczenie i wietrz krótko, ale intensywnie (ono otwórz na oścież). Wiele osób popełnia błąd wietrząc pomieszczenia przy odkręconych grzejnikach co powoduje jeszcze większe zużycie ciepła niż normalnie.

Zamknij wszystkie drzwi do pomieszczeń, których nie ogrzewasz, drzwi otwieraj i zamykaj szybko, ciepło z ogrzanych pomieszczeń nie będzie uciekało do tych nieogrzanych, a zimne powietrze nie będzie ochładzać już ogrzanych pomieszczeń.

Obniżaj temperaturę gdy wychodzisz do pracy lub planujesz całodobową nieobecność, nie musisz ogrzewać domu gdy nie ma Ciebie w nim, jednak nie wyłączaj ogrzewania całkowicie, mogą powstać grzyby, które są szkodliwe dla zdrowia oraz, których usunięcie jest trudne i kosztowne.

W dzień odsłaniaj okna aby promienie słoneczne mogły swobodnie wpadać do pomieszczeń i je ogrzewać, a tym samum zużycie ciepła w tym czasie będzie mniejsze. I odwrotnie, na noc okna zasłoń, a ciepło będzie uciekać przez okna wolniej, a i zimno wolniej będzie się dostawać do środka pomieszczenia. Zasłony powinny sięgać do parapetu by nie zasłaniały grzejników i ciepło miało możliwość rozchodzić się swobodnie po całym pomieszczeniu.

Załóż na Siebie więcej ubrań, nie musisz paradować po domu w podkoszulku gdy na dworze panuje siarczysty mróz, wystarczy założyć sweter i skarpety oraz ciepłe kapcie, a nie będzie potrzeby podnosić temperatury w pomieszczeniach gdy na zewnątrz temperatura spada. Istne jest również to, że lepiej jest założyć na Siebie kilka warstw cienkiej dobrze przylegającej do ciała odzieży niż jeden gruby sweter.

Wykorzystaj koce, gdy oglądasz telewizję lub czytasz książkę przykryj się kocem, a organizm nie będzie się wychładzał.

Połóż na podłogach dywany lub wykładziny będą one skuteczną przeszkodą dla chłodu jaki dostaje się z dołu pomieszczenia. Dodatkowo zniwelują efekt zimnej podłogi gdy na podłogach masz glazurę lub parkiet.

Spędzaj czas z rodziną, oglądajcie wspólnie filmy, grajcie w gry czy to planszowe czy na konsoli lub po prostu rozmawiajcie. W tym czasie utrzymuj odpowiednie ciepło w pomieszczeniu, w którym przebywacie, a w pozostałych obniż temperaturę.

No i na koniec coś dla romantyków, przytul się do Swojego partnera lub partnerki, a będziecie wspólnie się ogrzewać.

Na zakończenie

Jak widzisz porad jak zmniejszyć wydatki na ogrzewanie jest całkiem sporo. Wprowadzenie ich w życie pozwoli Ci zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy miesięcznie, co również przełoży się korzystnie na Twój budżet roczny.

Share This Post

One Response to “Oszczędne porady: Jak oszczędzać pieniądze na ogrzewaniu?”

  1. Anitka pisze:

    oj tak po zimie zawsze nas tym ubolewałam! ale w zeszłym roku ociepliliśmy dom styropianem i muszę przyznać, że, chociaż długo w to nie wierzyłam, to naprawdę opłacalna inwestycja! Ogólnie nasze rachunki zmiejszyły się o połowę! Byłam w szoku, a jak wiadomo, zaoszczędzone pięniążki zawsze uszczęśliwiają 🙂 Mąz praktycznie sam ocieplił dom, z pomocą braci, więc zaoszczędziliśmy na ekipie remontowej, a takie oszczędności zapewniło nam już 12 cm styropianu – TermoOrganika, gdyby ktoś pytał 🙂

Leave a Reply

© 2024 eFinansowo.pl. All rights reserved. ·
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie