Czym jest oszczędzanie?

Oszczędzanie, skarbonkaczym właściwie jest i na czym polega, o to jest pytanie? Oszczędzanie to zmniejszanie kosztów, wydatków, ale oszczędzanie to również efektywne lokowanie swoich nadwyżek finansowych.

Aby zacząć oszczędzać trzeba mieć z czego odkładać. Niezbędnym elementem oszczędzania pieniędzy jest dochód i to niezależnie od jego źródła, może to być z pracy na etacie, umów o dzieło/zlecenie, praw autorskich, wynajmu mieszkania i każde innego dochodu jaki uzyskujesz.

W oszczędzaniu powinno się kierować 2 zasadami:

Zasada 1. Wydawaj mniej pieniędzy niż zarabiasz.

Zasada 2. Płać w pierwszej kolejności sobie, czyli po otrzymaniu wynagrodzenia najpierw przelej sobie na konto oszczędnościowe zaplanowaną kwotę oszczędności, a później płać rachunki.

Oszczędzanie to:

  • wydawanie mniej pieniędzy na codziennych i okazjonalnych zakupach,
  • zmniejszenie kosztów domowych,
  • życie ekonomiczne,
  • odkładanie pieniędzy.

Wydawanie mniej pieniędzy na codziennych i okazjonalnych zakupach

Zakupy to jedna z głównych elementów, które powinny zostać wzięte pod uwagę przy oszczędzaniu. Sklepy to miejsca gdzie wydajemy za dużo i nie potrzebnie. Na zakupach wydajemy pieniądze pod wpływem chwili czy przekazu marketingowego. Przez przemyślane zakupy będzie w stanie zaoszczędzić spore sumy pieniędzy. Poprzez znalezienie sposobów na zminimalizowanie codziennych kosztów, będziesz budować nawyki, które mogą zmienić nasz sposób patrzenia na swoje życie, domostwa i przyszłości.

Zmniejszenie kosztów domowych

Dom lub mieszkanie to kolejne miejsce gdzie uciekają nasze pieniądze i to duże. Zacznij oszczędzać wodę, prąd i gaz, a zobaczysz jak twoje wydatki maleją. Wykorzystaj komunikację miejską zamiast Twojego samochodu na dojazdy do pracy.

Życie ekonomiczne

Życie ekonomiczne lub inaczej życie skromne, chociaż bardzo często utożsamiane z biedą jest jednak czymś innym. Życie ekonomiczne to mniej nie potrzebnych rzeczy, to radość z drobnych sukcesów. To mądry i przemyślny tryb życia, to przemyślane zakupy, to mądre zarządzanie swoimi wydatkami i dochodami.

Odkładanie pieniędzy

Załóż konto oszczędnościowe i odkładaj co miesiąc jakąś zaplanowaną kwotę (na początek może być to niewielka kwota, ale powinno się dożyć aby było to co najmniej 10% Twoich dochodów) oraz rób to zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia zgodnie z zasadą płać zawsze sobie w pierwszej kolejności.

Oszczędzanie pieniędzy jest jednym z tych zadań, o których łatwiej się mówi niż robi. Same początki oszczędzania są bardzo trudne. Pierwsze kroki w oszczędzaniu robimy gdy uświadamiamy sobie, że mamy trudną sytuację finansową, długi i zobowiązania, lub widzimy jak marnujemy swoje ciężko zarobione pieniądze na zakup jakiś bzdetów, które okazują się nam zupełnie niepotrzebne i zbędne.

Oszczędzanie dotyczy nas wszystkich, zarówno biednego jak i bogatego. Biednych bo dla nich oszczędzanie jest koniecznością i stanowi jedyną drogę do przetrwania. Bogatych, którzy oszczędzanie traktują jako kolejny sposób na pomnażania swojego majątku.

Oszczędzanie pieniędzy to umiejętność i to bardzo ważna umiejętność, którą powinien charakteryzować się każdy z nas. Umiejętność radzenia sobie z naszymi pieniędzmi to element życia i to nie tylko w trudnych czasach, ale każde dnia.

Share This Post

Leave a Reply

© 2024 eFinansowo.pl. All rights reserved. ·
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie